اداره نفوس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

آشنایی با شرایط مهاجرت و اقامت در ترکیه (شرایط+مدارک+هزینه ها)

اداره نفوس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

۸۵ بازديد


اگر به ترکیه مهاجرت می‌کنید ممکن است برای کارهای اقامت، تمدید اقامت، افتتاح حساب، ثبت ازدواج و مانند آن به ارائه برگه نفوس نیاز داشته باشید و برای این کار باید به ادارات نفوس مراجعه کنید. بنابراین اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید با اداره نفوس و اموراتی که به این اداره مربوط است آشنا باشید.

معرفی اداره نفوس ترکیه

اداره نفوس ترکیه زیر نظر فرمانداری‌های ترکیه فعالیت می‌کند و نیاز دارید حداقل سالی یکبار برای امورات مختلف به این اداره مراجعه کنید. معمولا در هر منطقه این اداره وجود دارد و با توجه به محلی که در آن سکونت دارید باید به اداره نفوس مربوط به همان منطقه مراجعه کنید. این اداره کارهای مربوط به شهروندی و اخذ اقامت را انجام می‌دهد و طبق روال اداری کشور به امور مهاجران رسیدگی کرده و در کمترین زمان کار آن‌ها را پیگیری می‌کند.

 

اداره نفوس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

۱. تمدید اقامت مهاجران

اگر ساکن ترکیه هستید، لازم است تا هرساله برای تمدید اقامت خود به اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید. این اداره برگه‌ای به نام برگه اقامتگاه به شما می‌دهد مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید. برای گرفتن این برگه لازم است تا قبض آب و یا برق خانه را ارائه داده و سکونت خود در شهر مورد نظر را ثابت کنید.

۲. ثبت ازدواج اتباع خارجی

اداره نفوس کشور ترکیه به عنوان ارگان ذی ربط مسئول ثبت ازدواج افراد است. شما می‌توانید با مراجعه به این اداره، ازدواج خود را در سیستم بین المللی ازدواج به ثبت برسانید.

۳. دریافت گواهینامه رانندگی ترکی

یکی دیگر از وظایف اداره نفوس کشور ترکیه صدور گواهینامه راهنمایی رانندگی است. اگر گواهینامه شما به زبان فارسی است و می‌خواهید نسخه ترکی آن را بگیرید، می‌توانید با مراجعه به این اداره آن را دریافت کنید.

اتباع خارجی تا ۶ ماه از زمان ورود با گواهینامه صادر شده از کشور خود می توانند در ترکیه رانندگی کنند اما پس از اتمام این مدت گواهینامه خود را باید به گواهینامه ترکیه تغییر دهند. فرد خارجی برای رانندگی با گواهینامه معتبر کشور خود باید یک نسخه ترجمه شده و تایید شده از گواهینامه خود را از نوتر دریافت کند.

در صورتی که گواهینامه صادره از کشور خود را دارید و می خواهید گواهینامه رانندگی ترکیه را دریافت کنید نیازی نیست که در آزمون رانندگی شرکت کنید. به جای آن می توانید با مراجعه به سایت اداره نفوس و شهروندی ترکیه راندوو گرفته و در روز تعیین شده با ارائه مدارک لازمی که توسط این اداره اعلام گردیده امور مربوط به دریافت گواهینامه ترک را انجام دهید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

• ترجمه و نوتر پاسپورت
• مجوز اقامت تایید شده در نوتر
• گواهی دنکلیک مدرک تحصیلی و تایید شده در نوتر
• گواهی عدم سوء پیشینه
• ۶ قطعه عکس
• گواهی سلامت
• شماره ملی ترک یا کیملیک نوماراسی

۴. افتتاح حساب بانکی

اتباع خارجی با دارا بودن کارت کیملیک می توانند در ترکیه برای خود حساب بانکی باز کنند. مدرک دیگری که برای باز کردن حساب در ترکیه از شما درخواست می‌شود برگه نفوس است که باید از اداره نفوس دریافت کنید.

برای باز کردن حساب بانکی ابتدا باید با در دست داشتن اجاره نامه خانه یا سند مالکیت خانه و همچنین به همراه داشتن اصل و کپی پاسپورت به اداره نفوس مراجعه کنید و آدرس محل سکونت خود را ثبت نمایید. این ثبت آدرس حدود ۲۴ ساعت بعد در سیستم بانکی و کلیه ادارات دولتی سراسر ترکیه قابل مشاهده است.

 

تمدید اقامت در اداره نفوس ترکیه

افراد خارجی که از کنسولگری محل اقامت خود مجوز اقامت و یا دانشجویی دریافت کرده اند از تاریخ ورود به ترکیه و افرادی که در ترکیه اقدام به دریافت مجوز اقامت و دانشجویی نموده اند حداکثر ۲۰ روز پس از دریافت مجوز باید با مراجعه به اداره نفوس ترکیه آدرس محل اقامت و اطلاعات شخصي خود را در سیستم ثبت کرده و هر ساله برای تمدید مجوز اقامت خود به این اداره مراجعه کنند.

هر منطقه یک اداره نفوس دارد که با مراجعه به آن برگه‌ای مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید به شما داده می‌شود. به این برگه، برگه اقامتگاه گفته می‌شود. این برگه را می‌توانید با ارائه اجاره خانه یا قبض گاز، برق و یا آب دریافت کنید.

 

 

ثبت ازدواج در ترکیه از طریق اداره نفوس

استانبول که با جذابیت تاریخی و فرهنگی خود برجسته است ، در سالهای اخیر به یکی از مقاصد مورد علاقه برای برگزاری کنگره و توریسم سلامت و همچنین توریسم ازدواج تبدیل شده است. طبق آمار ترکیه، سال گذشته ۶۰۰ هزار و ۱۳۸ زوج خارجی در ترکیه ازدواج خود را به ثبت رسانده اند. بیش از ۱۵ درصد از ازدواج های ثبت شده در ترکیه در شهر استانبول صورت گرفته است و اکثر زوج هایی که در ترکیه ازدواج کرده اند از کشورهای عربی، هند، ایران، روسیه، آذربایجان و اروپا بوده اند.

استانبول در میان شهرهای جهان که بیشترین ازدواج در آن صورت گرفته قرار دارد. ثبت ازدواج در ترکیه از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند بستر مناسبی برای اخذ ویزای پیوستن به همسر و مهاجرت به اروپا و آمریکا باشد. زوج هایی که به هر دلیل یکی یا هر دو آنها نمی توانند برای ثبت ازدواجشان در ایران حاضر شوند، و یا کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارند، سند ازدواج ایران را نمی پذیرد کشور ترکیه را به عنوان مقصد اول ثبت ازدواج بین المللی بر می گزینند.

در ترکیه، برای ازدواج اتباع خارجی چه با شهروند ترک و چه شهروند خارجی دیگر هیچ مانعی وجود ندارد. این کار توسط مقامات رسمی شهرداری انجام می شود. اتباع خارجی باید از کنسولگری کشور خود گواهی تجرد دریافت کنند. گواهی تجرد شامل اطلاعات هویتی فرد است و نشان می دهد که هیچ مانعی برای ازدواج افراد وجود ندارد و همچنین به عنوان برگه صلاحیت ازدواج پذیرفته می شود.

در صورت دریافت برگه تجرد از کنسولگری کشور مبدا در استانبول باید این برگه را در اداره استانداری این شهر و در صورت دریافت از آنکارا باید در وزارت امور خارجه به تایید برسانید. در صورتی که برگه تجرد را از کشور خود دریافت کرده اید باید در سفارت ترکیه آپوستیل شود.

پس از ثبت ازدواج ادارات نفوس می‌توانند علاوه بر عقدنامه رسمی، برگه موسوم به فرمول ب را نیز صادر کرده و به صورت چند زبانه به شما تحویل دهند. به این ترتیب ازدواج شما در تمامی کشورهایی که عضو کمیسیون بین المللی احوالات شخصیه باشند قابل مشاهده و استعلام است.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج در اداره نفوس ترکیه

– ترجمه و نوتر پاسپورت
– ۵ قطعه عکس
– برگه سلامت
– برگه تجرد و برگه تولد(در ترکیه از کنسولگری کشور مبدا قابل دریافت است).

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.