همه چیز درباره آزمون TUS ترکیه

آشنایی با شرایط مهاجرت و اقامت در ترکیه (شرایط+مدارک+هزینه ها)

همه چیز درباره آزمون TUS ترکیه

۸۹ بازديد


آزمون  TUSکه مخفف Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı است، آزمونی است که هر سال از سوی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه و همچنین سازمان‌های OSYM و YÖK برگزار می­‌شود. دانشجویانی که قصد دریافت تخصص در رشته های دندان‌پزشکی، پزشکی، دام‌پزشکی و شیمی در ترکیه دارند، برای تحصیل در ترکیه باید حتما در آزمون TUS ترکیه شرکت کنند.

آزمون TUS ترکیه برخلاف برخی از آزمون‌ها که با آن آشنایی داریم (مانند IELTS و TOFFEL)، به دفعات زیاد در سال برگزار نمی‌­گردد و در واقع شانس شما برای قبولی از این بابت کم است. این آزمون تنها ٢ بار در سال توسط مراکز برگزاری آزمون و سازمان‌­های نامبرده، آن‌هم فقط در ماه­‌های آوریل و سپتامبر برگزار می‌­شود. زبان مرحله اول آزمون ترکی می‌باشد و متقاضیان باید حتما قبل از ثبت نام در آزمون، به این زبان تسلط داشته باشند. مکان برگزاری این امتحان در شهر آنکارا است؛ لذا طبق تاریخ معین شده برای آزمون، می‌توانید نسبت ‌به ثبت‌نام آن اقدام نمایید. 

شرایط و قوانین شرکت در آزمون TUS ترکیه

برای شرکت در آزمون TUS ترکیه، تمامی متقاضیانی که دوره­ 6 ساله­ پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند و دارای پاسپورت معتبر باشند و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. متخصصین رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دام‌پزشکی و شیمی که خواهان اشتغال و یا مطالعه در کشور ترکیه هستند نیز واجد شرایط شرکت در آزمون TUS می‌باشند.

 

آزمون TUS همانند تمامی آزمون‌های داخلی یا  آزمون های بین‌المللی، دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها است. برخی از شرایط و قوانین آزمون TUS عبارتند از:

 • آزمون TUS برایتمامی سنین است و محدودیتی از این نظر ندارد
 • همراه داشتن هایلایت، شبرنگ، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیدا ممنوع است
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی می‌باشد (کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست)
 • همراه داشتن اصل و کپی مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی الزامی است
 • در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را به هیچ وجه ندارید
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته یا مراقبین آزمون، از جلسه امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است
 • خارج کردن برگه امتحانی، تنها در صورت هماهنگی قبلی مجاز است
 • خروج متقاضی از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف محسوب خواهد شد
 • حتما باید دوره ۶ ساله پزشکی عمومی را گذرانده باشید
 • درصورتی که جزء اتباع ترکیه هستید اما دوره دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می‌توانید در آزمون TUS ترکیه شرکت کنید
 • نتایج آزمون TUS فقط به خود فرد تحویل داده می‌شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات با دیگران بر عهده خود متقاضی است

 

ساختار آزمون TUS ترکیه

آزمون  TUSترکیه، از دو بخش آزمون زبان ترکی و آزمون تعیین سطح علمی تشکیل شده است. آزمون زبان ترکی در روز اول برگزار می گردد که می‌توان گفت پیش‌نیاز شرکت در آزمون علمی است. داوطلبان برای تایید صلاحیت در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره 60 را از 100 کسب کنند. نتایج این آزمون فردای آن روز حدودا ساعت 9:30 صبح اعلام می شود و متقاضیانی که موفق به کسب نمره حد نصاب این آزمون شده باشند، ساعت 1:30 بعد ازظهر همان روز در آزمون علمی شرکت خواهند کرد.

 

 

اعتبار آزمون زبان ترکی 2 سال است و اگر متقاضی در این آزمون قبول اما در آزمون علمی TUS مردود شود، می تواند تا 2 سال، بدون نیاز به شرکت در آزمون زبان، در آزمون تعیین سطح علمی شرکت کند.تعداد سوالات بخش زبان ترکی و زمان پاسخگویی به آن متغیر می باشد. طوری که برخی سال‌ها 100 سؤال طراحی و 105 دقیقه زمان پاسخگویی بوده و در برخی سال‌ها نیز تعداد سؤالات 120 و زمان پاسخگویی نیز 150 دقیقه می باشد.

نمره­ قبولی آزمون علمی در گرایش‌­های مختلف رشته­‌های نامبرده، متفاوت است و حتی بسته به نوع دانشگاه انتخابی می‌تواند متغیر باشد؛ به عنوان مثال، حداقل نمره برای قبولی در برخی از رشته‌ها به این صورت است:

 • رشته بیهوشی – حداقل نمره­ ۴٧
 • جراحی عمومی – حداقل نمره ۵١
 • جراحی قلب و عروق – حداقل نمره ۶۵
 • نورولوژی – حداقل نمره ۴٨
 • ژنتیک پزشکی – حداقل نمره ۴٧

 

بخش زبان ترکی آزمون TUS ترکیه

بخش زبان ترکی این آزمون به دو گروه  تقسیم می‌شود؛ در گروه اول، متن‌هایی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه نوشته شده و سپس در ارتباط با هر متن، پرسش هایی به زبان ترکی مطرح شده‌اند. در بخش دوم که زبان آزمون اسپانیولی، روسی و ایتالیایی است، متنی ۲۰۰ کلمه‌ای مطرح شده و داوطلب باید آن را به زبان ترکی استانبولی ترجمه کند.

 

بخش علمی آزمون TUS ترکیه

سؤالات آزمون علمی TUS هم به سه گروه تقسیم می شوند؛ سوالات علوم پایه پزشکی 1، سوالات علوم پایه پزشکی 2 و پرسش‌های کلینیکی یا KTBT. داوطلبان بر حسب اینکه از دانشکده‌های پزشکی یا غیرپزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند، به بخشی از سؤالات این قسمت پاسخ می‌دهند.

لازم به ذکر است که نیازی به پاسخگویی به تمامی سؤالات نمی‌باشد. فارغ‌التحصیلان پزشکی باید به پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 و نیز پرسش های گروه KTBT پاسخ دهند. تعداد سؤالات 100 یا 120 و زمان پاسخگویی نیز به ترتیب 105 یا 150 دقیقه است. فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های غیرپزشکی، باید به پرسش های نوع اول و دوم یعنی TTBT.1 و TTBT.2 پاسخ دهند.

 

موضوع سوالات آزمون TUS ترکیه

موضوع سؤالات و مباحث مطرح شده در هر یک از 3 گروه گفته شده عبارتند از: پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1: این گروه شامل سؤالات بیوشیمی (20%) ، میکروبیولوژی (20%) ، پاتولوژی (20%) ، فارماکولوژی (20%) ، آناتومی (10%) ، جنین شناسی و بافت شناسی (4%) و فیزیولوژی (6%) است.پرسش های نوع دوم یا همان TTBT.2 :

این گروه شامل سؤالات دروس بیوشیمی (45%) ، میکروبیولوژی (45%) ، فیزیولوژی (5%) و جنین شناسی و بافت شناسی (5%) است. پرسش های کلینیکی یا همان KTBT: سوالات این گروه نیز در حوزه های داخلی (30%) ، کودکان (30%) ، جراحی (25%) و زنان و مامایی (15%) می باشد. قابل توجه است که درصدهای اختصاص داده شده، نشان دهنده تعداد سؤالات هر درس، به نسبت تعداد کل سؤالات گروه مربوطه می‌باشند.

 

مدت اعتبار آزمون TUS ترکیه

بخش اول آزمون TUS ٢ سال اعتبار خواهد داشت و چنانچه دانشجو در بخش علمی مردود شود، در تلاش‌های بعدی می­‌تواند مستقیما و فقط در بخش علمی به مدت ٢ سال شرکت کند و از شرکت در آزمون زبان معاف می­شود.

بخش دوم آزمون پس از اعلام نتایج تا اتمام دوره تخصص یا رزیدنسی معتبر است، که بسته به طول مدت زمان رشته و گرایش انتخابی، اعتبار آن متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال طول دوره برای رشته فیزیولوژی ٣ سال است. پس اعتبار آزمون TUS ترکیه برای رشته فیزیولوژی ٣ سال خواهد بود.

 

سطح آزمون TUS ترکیه

حتما هنگامی اقدام برای ثبت نام آزمون TUS ترکیه صحبت­هایی از قبیل: “آزمون TUS خیلی سخت است”،”TUS  نسبت به هر آزمونی سخت­‌تر است” و … شنیده‌اید؛ اما حقیقت ماجرا چیست؟ آیا این حرف‌ها شایعه اند یا واقعا این آزمون از سطح بالایی برخوردار است؟

این صحبت‌ها تاحدودی درست هستند. در بین تمامی آزمون‌هایی که در کشور ترکیه برگزار می­‌شود، آزمون TUS از همه سخت‌­تر و چالش برانگیزتر است و این را از نحوه­ برگزاری آزمون (آزمونی دو بخشی که در دو روز مجزا برگزار می‌شود و قبولی در بخش اول به معنای مجوز ورود به بخش دوم آزمون است) می‌­توان فهمید.

از جمله دلایلی که در رابطه با سخت بودن آزمون  TUSعنوان می­گردد، هم حساسیت رشته‌­های پزشکی و فارغ‌التحصیلان آن است و هم اینکه در این آزمون، از تمام مواردی که از دبیرستان تا سال آخر پزشکی عمومی آموزش دیده‌­اید، سؤال طرح می­گردد و لذا شما باید نسبت به تمامی آن‌ها اشراف کافی داشته باشید. پس صحبت­‌های پیرامون آزمون TUS مبنی بر سخت بودن آن کاملا درست است و شرکت کنندگان باید با آمادگی کامل برای آزمون آماده شوند؛ چرا که از بین هزاران شرکت‌کننده تنها تعداد محدودی پذیرش خواهند شد.

 

تعداد سوالات آزمون TUS ترکیه

همانطور که در مطالب قبلی توضیح داده شد، دفترچه سوالات این آزمون از دو قسمت اصلی (زبان ترکی و آزمون علمی تخصصی) تشکیل می‌شود. مجموع سوالات این دو بخش در سال‌های گذشته متغیر بوده؛ به نحوی که در برخی از آزمون‌ها 240 سوال و 300 دقیقه زمان و بر برخی دیگر 200 سوال و 210 دقیقه زمان پاسخگویی تنظیم می‌شود. جزئیات دقیق‌تر آزمون TUS ترکیه را می‎توانید از سایت OSYM کسب کنید.

 

پروسه کلی آزمون TUS ترکیه؛ از ثبت نام تا اتمام آزمون

ابتدا برای ثبت نام در آزمون TUS ترکیه باید اطلاعات خود را در بخش TUS BASVURU در سایت برگزارکننده یا همان OSYM کامل کنید تا پروفایل کاربری شما ساخته شود. سپس در مرحله بعد، باید مشخصات شخصی و علمی خود را به طور دقیق وارد کنید. پس از این مرحله، نوبت به پرداخت هزینه آزمون TUS که معمولا حدود 350 لیر است، می‌رسد.

 

پس از پرداخت هزینه و تایید نهایی توسط وبسایت ثبت نام، تا دو هفته قبل از برگزاری آزمون کارت ورود به جلسه خود را دانلود و پرینت خواهید کرد که حتما سر جلسه امتحان باید همراه شما باشد. در روز آزمون نیز ابتدا به سوالات قسمت زبان ترکی پاسخ خواهید داد و اگر از 100 نمره حداقل 60 نمره کسب کنید، فردای همان روز می‌توانید در بخش علمی آزمون TUS شرکت کنید تا جواز ورود به رشته و گرایش مورد نظر خود را به‌دست آورید.

 

اعتبار آزمون TUS ترکیه

این آزمون تنها به یک نوع وجود دارد و فقط در بین دانشگاه‌ها و موسسات داخلی کشور ترکیه معتبر است. توجه کنید که فقط و فقط در صورتی که خواهان ادامه تحصیل در کشور ترکیه هستید در این آزمون ثبت نام و شرکت کنید. همان‌طور که گفتیم، آزمون TUS ترکیه اعتبار بین‌الملیی خاصی ندارد و در واقع یک نوع آزمون بومی کشور ترکیه محسوب می‌شود و فقط در صورتی که متقاضی، قصد ادامه تحصیل در مقاطع تخصصی در رشته‌های پزشکی، دام‌پزشکی، دندان‌پزشکی و شیمی در کشور ترکیه داشته باشد باید در آزمون شرکت کند؛ پس این آزمون اعتبار جهانی نداشته و فقط در کشور ترکیه دارای اعتبار است.

تاریخ ثبت نام آزمون TUS  ترکه در سال 2022

۱.

تاریخ ثبت نام:۲۰۲۲/۰۱/۱۴ لغایت ۲۰۲۲/۰۱/۲۴

تاریخ برگزاری آزمون:۲۰۲۲/۰۳/۰۶

تاریخ اعلام نتایج:۲۰۲۲/۰۳/۳۱

۲.

تاریخ ثبت نام:۲۰۲۲/۰۷/۱۴ لغایت ۲۰۲۲/۰۷/۲۵

تاریخ برگزاری آزمون:۲۰۲۲/۰۹/۰۴

تاریخ اعلام نتایج:۲۰۲۲/۰۹/۲۹

هزینه ثبت نام آزمون DUS در سال 2022

بر اساس اعلام OSYM هزینه ثبت نام این آزمون در سال مبلغ  ۳۱۰ لیر تعیین شده است. که متقاضیان می بایستی این مبلغ را در بانک اعلامی واریز کنند و فیش آن را به همراه مدارک دیگر برای ثبت نام ارسال کنند.

آزمون TUS لازمه قبولی در دانشگاه‌های پزشکی برتر ترکیه

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه در رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن یکی از گزینه‌های پیش روی دانشجویانی است که در آزمون TUS نمره قابل قبول را به‌دست می‌آورند. تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند مسیر زندگی دانشجویان را عوض کند. فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر، در آینده موجب اشتغال به کار تخصصی خود و داشتن درآمد مناسب می‌شود. در ادامه این مطلب شما را با 5 دانشگاه برتر ترکیه در رشته‌های پزشکی که نیاز به آزمون TUS دارند، آشنا خواهیم کرد.

دانشگاه آکدنیز ترکیه (Akdeniz University)

دانشگاه آکدنیز در شهر آنتالیای ترکیه واقع شده است. این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی و پژوهش علمی در مدیترانه‌ی شرقی شناخته شده است. دانشگاه آکدنیز شاخه‌های مختلفی از رشته پزشکی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. این دانشگاه به عنوان یک موسسه آموزشی عالی پزشکی، علاوه بر داشتن سطح علمی بالا، خدمات فرهنگی و اجتماعی مناسبی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

 

 

به عنوان مثال دانشگاه آکدنیز خدمات مشاوره روانشناسی برای کمک به حل مشکلات ذهنی، اجتماعی و احساسی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. بنابراین دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در یک بستر مناسب تحصیلات خود را ادامه دهند و استعدادها و توانایی‌های علمی و عملی خود را نیز شکوفا کنند. نمره بالا در آزمون TUS می‌تواند به قبولی شما در این دانشگاه کمک به‌سزایی کند.

دانشگاه قاضی عثمان پاشا (Gaziosmanpaşa University)

دانشگاه قاضی عثمان پاشا یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است که فعالیت خود را از سال ۱۹۹۲ در شهر توقات شروع کرده است. توقات یا توکات به ترکی استانبولی (Tokat) نام شهری در شمال ترکیه است که با جمعیتی بیش از ۱۵۰,۰۰۰ نفر، مرکز استان توقات در شمال آناتولی مرکزی است که در قسمت درونی بخش میانی منطقه دریاه سیاه واقع شده است. دانشگاه قاضی عثمان پاشا وابسته به دانشگاه کاموریایت است.این دانشگاه با تربیت و تعلیم دانشجویان بااستعداد و توانمند به پیشرفت علمی و فرهنگی در سطح جهانی کمک بسیاری می‌کند.

 

 

دانشجویان این دانشگاه فعالیت‌ها و تلاش‌های بسیاری برای یافتن راه حل‌های مناسب در زمینه‌ی مشکلات پزشکی و حوزه انسانی انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که بیشتر دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه قاضی عثمان پاشا دانشجویانی توانمند و بااستعداد هستند. قبولی در آزمون TUS ترکیه می‌تواند شما را یک قدم به تحصیل در این دانشگاه نزدیک‌تر کند. مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاه دارای اعتبار زیادی است و دانشجویان می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در مراکز پزشکی و درمانی مشغول به کار شوند یا برای ادامه تحصیل به دانشگاه برتر دیگری بروند.

دانشگاه قاضی (Gazi University)

دانشگاه قاضی یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه دارای ۲۱ دانشکده، ۱۱ مدرسه‌ی حرفه‌ای، ۴ مدرسه، ۷ موسسه‌ی آموزشی و ۵۲ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است. آموزش آکادمیک و تخصصی در این دانشگاه از سال ۱۹۲۶ آغاز شده است. دانشگاه قاضی دارای یکی از برترین مدارس پزشکی در ترکیه است.

 

جالب توجه است که دکتر صلاح الدین عزمان، تیم جراحی این دانشگاه را در سومین عمل پیوند صورت در ترکیه، در سال ۲۰۱۲ رهبری کرد. این عمل جراحی موفقیت آمیز در بیمارستان دانشگاه قاضی، روی مریضی انجام شد که فک بالا، لب‌ها، دهان، حفره‌های بینی و دندان‌های خود را در تصادفی در سال ۲۰۰۶ از دست داده بود و پیوند صورت به او کاری تقریبا محال به نظر می‌آمد. لذا نمره قبولی در آزمون TUS می‌تواند شما را یک قدم به قبولی در این دانشگاه معتبر نزدیک‌تر کند.

دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا یکی از اولین دانشگاه‌های تاسیس شده در ترکیه است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۸۸۳ با جذب ۱۳ دانشجو آغاز کرد. نام اولیه‌ی این دانشگاه “مدرسه تجارت حمیدیه” بود و از سال ۱۹۸۲ نام خود را به دانشگاه مارمارا تغییر داد. امروزه این دانشگاه دارای ۱۶ دانشکده و مدرسه‌ی پزشکی است. دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه‌های چند زبانه کشور ترکیه به حساب می‌آید که واحدهای درسی آن به زبان‌های مختلفی مانند ترکی، فرانسوی، عربی، انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند.

دانشگاه مارمارا دارای چندین مدرسه‌ی آموزشی عالی، موسسات آموزشی آکادمیک و مدرسه‌های حرفه‌ای است. از آن‌ جایی که ترکیه کشوری اروپایی و آسیایی به شمار می‌آید، ۱۴پردیس این دانشگاه از موسسات برتر آموزشی اروپایی و آسیایی محسوب می‌شوند. این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی است و قابلیت رقابت با دانشگاه‌های جهانی را دارد. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از این دانشگاه فارغ ‌التحصیل شده است.

دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی در آنکارا، پایتخت ترکیه، واقع شده است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال ۱۹۴۶ و پس از شناخته شدن ترکیه به عنوان جمهوری ترکیه، آغاز کرده است. دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه و منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود. این دانشگاه خدمات رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل و پرورش توانایی‌های علمی خود، زندگی دانشجویی سالم و مفرحی نیز داشته‌باشند و از خدمات ارائه شده توسط دانشگاه بهره‌مند شوند.

دانشجویان می‌توانند در فعالیت‌های مختلف هنری، علمی، فرهنگی و ورزشی شرکت داشته باشند. این دانشگاه به برگزاری همایش‌ها و رخدادهای فرهنگی و هنری حرفه‌ای معروف. در حال حاضر دانشگاه آنکارا  ۱۲۰ برنامه و رشته‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۱۱۰ رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی و ۴۳ رشته در مدارس فنی-حرفه‌ای خود ارائه می‌کند. دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه آنکارا به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به حساب می‌آید. با قبولی در آزمون TUS می‌توانید کارنامه خود را برای تحصیل در این دانشگاه معتبر سازید.

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.